Літературні казки
Система уроків
літератури у 5 класі
Урок 1
Тема Іван Франко – казкар. Дитинство
письменника. «Фарбований Лис»
Мета: поглибити
знання школярів про дитячі роки Івана Франка, розкрити його як
письменника-казкаря, висвітлити алегорію казки, її мораль, удосконалювати
навички виразно читати, дати поняття про літературну казку, виховувати почуття
добра, милосердя, справедливості.
Тип уроку: урок
засвоєння нових знань.
Обладнання: портрет І. Франка, збірка «Коли ще звірі
говорили», кольорові ілюстрації до змісту програмової казки.
Казка кличе нас у мандри,
велить бути у житті сміливими й
мудрими,
долати
перешкоди й біди і не забувати добра світового,
бо тільки цим і
вимірюється наша людська сутність.
В. Шевчук
ХІД УРОКУ
І. Організаційний
момент
Ось вже дзвоник
пролунав,
Весь наш клас за парти став.
Станьте рівно, як годиться.
Чи все на парті – подивіться.
Сядьте, діти, всі рівненько,
Усміхніться гарненько,
Настрій на урок взяли?
Працювати почали!
Психологічна
вправа «Мій настрій»
ІІ. Актуалізація
опорних знань
Гра «Скринька ерудита»
Учні
по черзі підходять до скриньки, тягнуть картку із запитанням.
1. Як
ви вважаєте, чи варто вірити в реальність змісту казки? З якою метою народ її
складав?
2. Чим
приваблюють читача казкові герої?
3. Що
необхідно знати і вміти, щоб написати власну казку?
4. Чому
траплялися випадки, коли назви казок різні, а зміст однаковий, і навпаки?
5. Чим
відрізняються герої українських народних казок від російських?
6. Чого
навчають нас народні казки?
ІІІ. Оголошення теми,
мети уроку.
Мотивація навчальної діяльності учнів
ІV. Вивчення нового
матеріалу
1.
Вступне
слово вчителя
На попередніх уроках ви ознайомились з
казками – фольклорними творами. Завдяки їм кожний із вас відкрив для себе світ
фантазії, пригод і мудрості.
З-поміж народних талантів були ті, які писали
безпосередньо свої твори цього жанру, виявляючи при цьому власну обдарованість.
Сьогодні ми познайомимось з казками, у яких є автор. Вони називаються
літературними.
2.
Робота
з підручником
Опрацьовується
стаття підручника, учні виписують визначення літературної казки.
Літературна казка
- це художній
твір про вигадані та фантастичні події, написаний конкретним автором.
Слово вчителя
І. Франко – один із тих митці чарівного слова
для дітей – автор багатьох казок.
Хто ця видатна постать? Що спонукало його
писати фантастичні твори? Про це ви дізнаєтеся, коли вирушите в мандрівку
«Стежками дитинства Івася Франка».
3.
Розповідь
про дитинство письменника та його казки
4.
Збірка
письменника «Коли ще звірі говорили»(1899)
У творчості І.
Франка є збірка казок «Коли ще звірі говорили». Серед них славетна і
неперевершена казка-поема «Лис Микита», яку син письменника, Тарас, за рівнем
художньої досконалості ставив на один щабель із «Зів'ялим листям» та «Мойсеєм».
А сам автор писав: «…Я найбільше люблю свого «Лиса Микиту», тому що я його
написав для своїх дітей…»
Казка І. Франка, яка першою відкриває для
нас дивосвіт літературних творів, має назву «Фарбований Лис». Про що, на вашу
думку, в ній ітиметься? Як може вона починатися?
Діти
висловлюють свої думки
У казці багато незрозумілих
слів. Звернемось до Довідкового бюро?
Довідкове бюро.
Кпити –
глузувати, насміхатися.
Стрій – убрання.
Ґудз – ґуля.
Драбуга – пройдисвіт.
Дати драпака – втекти.
Ступернак – товкач.
Решетився – вихвалявся.
Ярина – городина.
Кобеля – торба.
5.
Робота
над твором І. Франка «Фарбований Лис»
1. Переказ
окремих цікавих епізодів казки
2. Тема:
розповідь про хитрого Лиса Микиту, його прагнення до легкого і безпечного життя
шляхом брехні та улесливості, за що він урешті-решт отримав покарання.
3. Ідея:
засудження користолюбства, нечесності, хитрування, висміювання пихатості й
зарозумілості.
4. Основна
думка: нечесність,підступність, життя заради задоволення власних потреб
– те негативне, що зневажає народ, з чим намагався боротися і що прагнув
подолати.
5. Жанр:
літературна казка про тварин
6. Композиція.
Вступ:
«Жив собі в однім лісі Лис Микита…». Розповідь про
хитрість, улесливість героя, його прагнення піднести себе над усім світом.
Основна
частина: зміна зовнішності Лиса після його
перебування у діжі, царювання Микити – вдале застосування власного розуму й
хитрості.
Закінчення:
«…за те, що так довго давали йому дурити себе, всі
кинулись на нещасного
Микиту і розірвали його на шматочки».
7. Проблематика:
правда і брехня, щирість і хитрість, щоденна праця і безпечне життя.
8. Читання
із зупинками. Поділ казки на частини:
1. Лис
Микита на торговищі.
2. У
бочці з фарбою.
3. Переляк
у лісі.
4. Микита
проголошує себе царем.
5. «Справедливе»
царювання Лиса.
6. Свято
в лісі
7. Загибель
Лиса Микити.
6.
Робота
в парах
1. Розкажіть
про спосіб життя Лиса. Визначте основні риси його вдачі.
2. Як
розправилися звірі з фарбованим Лисом, викривши його обман?
3. Кого
й за що висміяв Франко в казці?
4. Чи
й справді ласкаві слова Лиса до звірів були щирими?
5. У
чому повчальне значення казки?
6. Що
перемагає – добро чи зло?
V. Закріплення вивченого
матеріалу
Гра
«Так чи ні?»
ü Лис
Микита набрав відваги, розбігся і одним духом скочив
через пліт на
вулицю.(Так)
ü Ціла
юрба кинулася по тісненькім подвір'ї, по всіх закутках, порпають, нюхають,
дряпають – аж і Лиса знайшли.(Ні)
ü Коли
смеркалося, Лис Микита прожогом вискочив зі своєї незвичайної купелі, перебіг
вулицю, ускочив до садка, а звідси чкурнув до лісу.(Так)
ü Став
Лис, оглядає те чудовище, що зробилося з нього, обнюхує, пробує обтріпатися –
не йде, обкачався в траві – і фарба одразу зійшла.(Ні)
ü Мавпа
Фрузя вистригла Лису Микиті три жменьки волосся
з-поміж очей і пустила
на вітер.(Так)
ü Усі
міністри і царські слуги так і не зрозуміли, що перед ними звичайнісінький
фарбований Лис.(Ні)
VІ. Підсумок уроку
Мудро колись
сказав І. Франко: «Тисячі речей забудете, а тих хвилин,
коли
люба мама чи бабуся розповідала казки, не забудете до смерті»,
Справді, казкові герої змалечку живуть з
нами, допомагають осмислювати життя, розрізняти добро і зло, фантастичне і
реальне, смішне і страшне, красиве і потворне. Тому казка завжди цікава для
нас.
Прочитайте ще раз слова В. Шевчука, що
супроводжували нас протягом уроку, поясніть як ви їх розумієте.
Учні розповідають.
VІІ. Оголошення
результату навчальної діяльності
VІІІ. Домашнє завдання
Виразно читати і
переказувати казку «Фарбований Лис», скласти цитатний план твору, намалювати
малюнки.
ІX. Побажання дітям
Ну що ж… Всьому
в житті свій час.
Дзвінок кличе на перерву вас.
Та хочу щиро побажати
Вам, любі хлопчики й дівчатка,
Щоб добрими ви всі зростали,
Батьків і ближніх поважали,
Щоб мудрість ви в житті знайшли і всі
щасливими були…
Урок 2
Тема І. Франко «Фарбований Лис». Зміст казки,
головні і
другорядні
персонажі
Мета: продовжити
знайомити школярів зі змістом казки
І. Франка «Фарбований Лис», визначити головних і другорядних персонажів твору;
розвивати вміння виразно читати, грамотно надавати відповіді на запитання,
доречний коментар; узагальнювати і робити висновки; формувати кругозір, світогляд
учнів; виховувати повагу, пізнавальний процес до творчості
І.
Франка, зневажливе ставлення до лицемірства.
Тип уроку:
комбінований.
Обладнання:
портрет І. Франка, бібліотечка творів письменника для дітей, учнівські малюнки
до змісту казки, дидактичний матеріал (тестові завдання, картки).
ХІД УРОКУ
І. З'ясування емоційної готовності до уроку
Запросити один
одного до світу казки.
ІІ.
Перевірка домашнього завдання
1. Огляд-конкурс
малюнків учнів до змісту казки І. Франка «Фарбований Лис»
2. Складання
цитатного плану до змісту «Фарбованого Лиса».
ІІІ. Актуалізація опорних знань
1.
Інтелектуальна
гра «Найкмітливіший»
Завдання та умови заходу. Клас обирає дві
команди по п'ять представників, решта учнів – журі та вболівальники. Кожна біля
дошки розгадуватиме кросворд упродовж 6 хв. Виграє та команда, яка у визначений
час упорається із завданням, надавши правильні відповіді.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
||||||||||||
|
|
|
|
||||||||||||||||
По горизонталі: 1. Письменник,
поезії якого Іван Якович вивчив майже всі напам'ять.(Шевченко)
2. Місто,
де навчався І. Франко у гімназії.(Дрогобич) 3. Одна
із пристрастей письменника.(Рибництво) 4. Риса
митця.(Працьовитість) 5. Назва
оповідання І. Франка для дітей.(«Олівець») 6. Ім’я,
з яким зверталася мати письменника до сина.(Ясьо)
По вертикалі: 1. Професійна діяльність батька І. Франка.(Коваль)
2.
«Мікрофон»:
якби мені було запропоновано написати казку, то в
ній ішлося б про…
ІV. Оголошення теми, мети
уроку. Мотивація навчальної діяльності
V. Основний зміст уроку
1. Вступне слово
вчителя
2. Опрацювання ідейного
змісту казки І. Франка «Фарбований Лис»
Метод «Ланцюжок»
·
Як І. Франко ставиться
до Лиса, починаючи казкову розповідь?
·
За що стрільці
переслідували Микиту?
·
Чому товариші Лиса
даремно лякали його собаками?
·
Яким шляхом Микита
пересувався до міста вдень?
·
Чому базар «у білий
день» вважався для героя небезпечним місцем?
·
Якого товару не можна
було придбати на базарі?
·
До якої пастки потрапив
Микита? Що змусило його плигнути у діжку?
·
Прокоментуйте фразу з
твору «Щастя мав, бо ледве він щез у діжці, коли прибігли цілою купою Пси».
·
Поміркуйте, чому Пси не
дізналися, не відчули про місце перебування Лиса?
·
Чим пожертвував звір,
аби залишитися непомітним для тих, хто його переслідував?
·
Що містила діжа, до
якої потрапив герой?
·
Для чого була
приготовлена фарба в діжі?
·
Чому місце
переховування Микита від псів вважалося небезпечним?
·
Як Микита потрапив до
лісу?
·
Через що Лис сам себе
не впізнав?
·
Що намагався зробити
Микита, аби очистити своє хутро від фарби?
·
Чим «новий звір» вразив
усіх лісових мешканців?
·
Як він пояснив свою
появу на світ та ім'я?
·
Яким було життя Микити
на новій посаді?
·
Чого боявся Лис?
·
Через що мешканці лісу
дізналися про того, хто в них царював?
·
Який вирок за свою
хитрість і брехню отримав Лис?
Фізкультхвилинка.
3.
Головні
і другорядні персонажі твору.
Робота в малих
групах
1. Головні
герої. Надайте міні-коментар .
Лис
Микита – цар Остромисл.
Які
риси характеру Лиса Микити є позитивними, а які – негативними?
2. Другорядні
герої.
·
Вовчик-Братик, Ведмідь,
Мавпа Фрузя.
·
Кабан, Олень, Орли,
Яструби.
·
Стрільці, люди, маляр,
Пси, молоді лисички.
4.Складання
асоціативного ряду «Чого вчить і що виховує казка І.Франка «Фарбований Лис».
(
Доброти, чемності, відвертості, поваги до інших, щирості…)
VІ.
Закріплення вивченого матеріалу
Тести
1. Літературними
називають казки:
а)
надруковані в книжках; б) створені
письменниками;
в)
створені народом.
2.
«Фарбований Лис» належить до казок:
а) фантастичних; б) побутових;
в) про тварин.
3. «Фарбований Лис» - це:
а) легенда; б) переказ;
в) казка.
4. Народне
оповідання про незвичайні, часом фантастичні події
називається:
а) легендою; б) казкою; в) переказом.
5. Фарбований Лис назвався перед звірами:
а) царем Остромислом; б) царем Левом; в) Лисом Микитою.
6. Лис Микита видав себе перед звірами:
а) затанцювавши; б) заспівавши по-лисячому; в) змивши синю фарбу.
7. Куди
сховався Лис від собак:
а) у хату;
б) у бур'яни; в) у діжу з фарбою.
8. Слово
«кпити» означає:
а) нахвалятися; б) насміхатися; в) прораховуватися.
9. Розмова
між персонажами називається:
а) монологом; б) діалогом;
в) п’єсою.
10.Лис Микита зробився:
а) богатирем;
б) слугою; в) царем.
11. Із якого твору цей уривок: «Знов радість,
знов оклики, зачудування і подяки. От цар! От добродій! От премудрий Соломон!
Та за таким царем ми проживемо віки вічності, мов у Бога за дверима»?
а) «Про правду і кривду»;
б) «Фарбований Лис»;
в) «Мудра дівчина».
VІІ. Підсумок уроку
Висновки,
узагальнення, оцінювання учнів.
VІІІ. Домашнє завдання
Підготувати матеріал для характеристики образу Лиса
Микити; міні-інформацію «Хто він, Святий
Миколай?»
Урок 3
Тема І. Франко «Фарбований Лис». Образ Лиса, риси
його
характеру
Мета: опрацювати
ідейно-художній зміст казки, охарактеризувати образ Лиса Микити, визначити
основні риси його вдачі; розвивати увагу, пам'ять, культуру зв'язного мовлення,
вміння логічно мислити, наводити переконливі приклади, раціонально
використовувати навчальний час; виховувати інтерес до наслідків власної праці.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: портрет І. Франка, збірка казок письменника «Коли ще
звірі говорили», малюнки школярів до образу Лиса, дидактичний матеріал(картки).
ХІД
УРОКУ
І. З'ясування емоційної готовності до уроку
Самоналаштування
- Покладіть руки на парту, заплющте очі та
промовляйте:
Я зможу сьогодні добре працювати на уроці.
Я особистість творча.
Я бажаю всім однокласникам успіхів на сьогоднішньому уроці.
ІІ. Перевірка домашнього завдання
ü
Міні-круглий стіл «Хто ж такий Святий Миколай, який виліпив Лиса Микиту
з небесної глини »?
Повідомлення №1. Шанобливе ставлення до
Святого
Святий
Миколай Чудотворець ушановується як захисник простих людей, покровитель
мореплавства, торгівлі та землеробства, опікун бідних і сиріт.
До нього у молитвах звертаються мандрівники.
За «Житієм», він народився у 260р. в місті Мірі Лікійській (Мала Азія). Був
єпископом. Заради порятунку людей творив чудеса. В Україні-Русі на честь
Святого Миколая збудовано багато храмів. Відомі його чудотворні ікони.
Надзвичайно шанували цього угодника Божого запорізькі козаки.
Повідомлення №2. Миколай – покровитель та вихователь дітей
Майже всі християнські народи мають звичай
обдаровувати малих дітей у ніч з 18 на 19 грудня. Відомо, що подарунки
отримують лише чемні діти. Тому всі намагаються бути ввічливими, слухняними,
вчать віршики, пісні й молитви. Опівночі Чудотворець заходить до кожної оселі
разом зі своїми помічниками – Ангелом і маленьким чортиком Антипком. Ангел
роздає подарунки чемним дітлахам, Антипко розносить різки непослухам. Усе це
складається до торбинки й кладеться разом з печивом-«миколайчиком» дитині біля подушки.
Повідомлення №3. Зв'язок образу Святого з життям народу
З цим у селян пов'язано багато прикмет. Так,
господар вставав у цей день дуже рано, щоб першим перейти через подвір'я. якщо
ж це буде хтось інший – прикмета погана. Помічали: який день на Миколу зимнього
– такий і на Миколу літнього, іній на Миколу – до врожаю. Перші серйозні морози
– на Миколая. У цей день починали продавати залишки хліба. З Миколая молодь
готувалась до вечорниць.
ü
Виразне читання казки «Фарбований Лис» в дійових особах.
ІІІ. Актуалізація опорних знань
1. Літературна розминка
1.
Літературна казка - … (казка, створена письменником)
2.
Мова персонажа – це… (висловлювання героїв твору)
3.
Діалог – це… (розмова двох або кількох персонажів)
4.
Головний герой – це… (персонаж про якого найбільше
розповідається у творі)
2. Цитатний диктант
За наведеними рядками з казки І. Франка
«Фарбований Лис» визначити, кого з героїв вони стосуються або характеризують.
Ø
«Фарбував будинки, паркани та садові лави. Завтра він мав фарбувати
якийсь великий паркан і відразу розвів собі пів діжі фарби та й поставив її в
кутку на подвір’ї, щоб мати на завтра
готову». (Маляр)
Ø
«Серце в бідолахи билося сильно, голод крутив кишки, запах олії душив
його, але що було робити!» (Лис Микита)
Ø
«Ще вчора він був добрим знайомим нашого Микити, але тепер, побачивши
нечуваного синього звіра… аж завив з переляку, а отямившись, почав утікати –
ледве хлипає» (Вовк)
Ø
«Вистригла йому три жменьки волосся між очей і пустила на вітер, щоб так
і його переполох розвіявся». (Мавпа Фрузя)
Ø
«В народних вбраннях задзявкотіли тоненькими тенорами, то цар не міг
втриматися». (Молоді лисички)
Ø
«Ревли басом, аж дуби тряслися». (Ведмеді)
Ø
«Витягли соло, аж вуха в’янули». (Вовки)
ІV. Оголошення теми, мети уроку. Мотивація навчальної діяльності
Принцип «Дошифровщик»
Для
того, щоб дізнатися яка тема нашого уроку потрібно відгадати слова
19
2 21 1
10 16 11
22 1 21
11 22 11
14 19 4
19
26
1 21 1
15 23 7
21 24 (Образ Лиса, риси його характеру)
V. Основний зміст
уроку
1. Робота над образом героя. Бесіда за питаннями:
§
Яким зображений Лис Микита на початку твору?
Учитель. Чи
знаєте ви, що ім'я Микита означає «переможець». Справді, на початку твору ми
бачимо справжнього Лиса-«переможця», якому вдається не лише безкарно полювати,
навіть у «білий день» не повертатися з полювання «з порожніми руками», а й насміхатися над
людьми, які не спроможні ані обдурити, ані перемогти його. Досягає свого він, як
зазначає автор, завдяки поєднанню двох чинників – це «надзвичайне щастя» і
«його хитрість»
§
Зазначте рису, притаманну героєві?
§
У чому виявлялася прехитрість Лиса?
§
Про що свідчить вправність полювання героя навіть у денний час?
§
Яким чином Микита вирішив скористатися тим, що звірі не впізнали його?
§
Чим герой довів мешканцям лісу, що він – створіння святе?
§
Які риси характеру виявилися в Лиса під час його царювання?
§
Як необережність героя зашкодила йому?
§
Чи співчуваєте ви Лису? За що він отримав страшну кару від лісових
тварин?
Робота в парах
Визначте, які риси характеру Лиса Микити є
негативними, які – позитивними.
Рубрика «Поміркуйте»
А така риса характеру, як хитрість,
вважається негативною чи позитивною? За яких обставин вона виявляється в героя?
2.Міні-дискусія
Чи легко жити таким Лисам серед людей зараз?
Відповідь умотивуйте.
VІ. Закріплення вивченого
1.
Скласти інформаційне гроно щодо характеристики образу.
2.
Скласти сенкан до образу Лиса
VІІ. Підсумок уроку
Відомий український педагог В. Сухомлинський
вважав, що казки, прочитані
в дитячому віці, назавжди відкладають у серці
«зернятка людяності, з яких складається совість». Ви, напевно, теж помітили, що
казки приносять не лише естетичне задоволення, а й змушують нас замислитися над
проблемами реального життя – вибором друзів, поведінки, правильного рішення. До
таких роздумів спонукала нас казка І. Франка «Фарбований Лис».
VІІІ. Оголошення
результатів навчальної діяльності
ІХ. Домашнє завдання
Прочитати казку В. Королева-Старого
«Хуха-Моховинка». Підготувати малюнки до твору
Урок 4
Тема В. Королів-Старий.
«Хуха-Моховинка».
Добро і зло у казці.
Мета:
навчити учнів оцінювати вчинки казкових героїв з
позиції гуманізму, розрізняти добро та зло і в казках, і в сучасному житті;
формувати навички знаходити описи
зовнішності фантастичних істот, аналізувати їх;
допомогти
зрозуміти повчальний зміст казок;
прищеплювати
бажання робити добро.
Обладнання: текст
казки, малюнки до твору.
Тип уроку: урок формування умінь і навичок.
Вид заняття: урок-бесіда
з елементами інсценізації.
Хід уроку
Творить
добро на цьому світі
Не
запізнись! Не запізнись!
В.
Крищенко
v Організація класу.
v Вступне слово вчителя.
Добрий день усім! Сьогодні ми з
вами замислимося над запитанням, яке розгадують люди протягом століть: що таке
добро і зло? Як вдається їм ужитися та існувати одночасно на нашій землі? Що
потрібно зробити, аби добро перемагало завжди і скрізь?
·
Діти,
а що ви вкладаєте в поняття «добро»? Звернімося до тлумачного словника і
прочитаймо, що таке добро.
·
А
які ви знаєте прислів’я та приказки про добро? Можливо, поезію?
·
А
що є протилежністю добра?
·
А
згадайте, в якому жанрі усної народної творчості добро завжди
перемагає зло?
(Казці).
Так, бо казки – то наші великі
вчителі, що спочатку виховують, в потім розважають. У казках народ завжди цінує
людину! Яка вона: добра чи зла, правдива чи підла, що несе своїм існуванням
іншим людям. Казка кличе нас у мандри, велить бути в житті сміливими й мудрими,
долати перешкоди й біди і не забувати добра світового або як казала Ліна
Костенко:
Затишно
дітям в пазусі казок,
Отак
би й слухав про царя Салтана
Або
про те, як весело козак
Обманув турецького султана.
Про
карих коней з полуменем грив,
Про
чаклуна. Що все на світі може.
І хто б там що не говорив,
А згине зло і
правда переможе.
v Актуалізація опорних
знань.
·
Діти,
як ви гадаєте, чому саме у казці добро завжди перемагає зло?
·
Що
таке казка?
·
Які
види казок ви знаєте?
Ми уже перегорнули чимало казкових
сторінок, які відкрили нам світ фантазії й мудрості нашого народу. Героями цих
казок були звірі, люди і «нечиста сила».
·
Які
асоціації у вас виникають, коли ви чуєте про «нечисту силу»?
Але, виявляється не всі сприймають
«нечисту силу» як тільки ворожу, негативну. На попередньому уроці ми
ознайомились із творчістю письменника-казкаря, який облагородив «нечисту силу».
Ім'я його Василь Королів-Старий.
· Хто пригадає чому
Василь Королів-Старий вирішив зобразити «нечисту силу» доброю?
· У якій казці Королів-Старий
показав традиційно злі та лихі персонажі добрими, такими, які приносять людям
користь?
v Бесіда за запитаннями:
·
Які
фантастичні істоти діють у казці?
·
Хто
з них допомагав дяку Оверкові?
·
Як
закінчується казка? Що перемагає – добро чи зло?
В.Королів-Старий був не першим, хто
зобразив «нечисту силу» доброю. Відома вам поетеса Леся Українка, дитинство
якої пройшло серед природи і розповідей про міфічних лісових істот, відзначала,
що жодна міфологія світу не має такої кількості персонажів з привабливою
зовнішністю, як українська. У листі до своєї матері вона писала: «Чому
слов'янські боги конче мусять бути косолапими, кривоносими потворами. Коли в
наших казках навіть ворожа сили - «змії»
- уявляється часто в подобі красеня…»
Підтвердженням цього є і народні
повір'я, у яких представники «нечистої сили» не лише шкодили, а й допомагали
людям.
Наведіть
приклади, адже вдома ви мали дослідити це питання.
Вбігає Хуха.
- А хто про мене тут згадав?
- А чи знаєте ви, хто я така? Про що б ви
хотіли мене запитати?
Відповіді
учнів
v Оголошення теми і мети
уроку
На сьогоднішньому уроці ми
продовжимо ознайомлення з творчістю В. Короліва-Старого, розглянувши казку
«Хуха-Моховинка», спробуємо оцінити вчинки героїв з позиції добра і зла і дати
відповідь на запитання: чому люди
повинні вибирати між добром і злом?
Слово
– величезна сила. І коли ви будете слухати, то спробуйте віднайти такі
слова,
які б і через багато років вам згадалися і допомогли в житті.
v Ідейно-художній аналіз
казки.
§ Бесіда за змістом казки:
·
Про
що розповідається у казці?
·
Назвіть
героїв казки. Хто є головною дійовою особою?
· Ми вже знаємо, хто така
Хуха зі слів нашої дослідниці і самої героїні. А чи маємо у творі відомості про
те, хто ж така Хуха? Знайдіть, зачитайте.
· Що ви зараз прочитали?
(Опис зовнішності героїні).
· Як називається опис
зовнішності дійової особи у художньому творі? (Портрет).
· Для чого автор вводить
у текст портрет? (За допомогою портрета ми уявляємо зовнішній вигляд персонажа,
розуміємо, хто він є та як до нього ставиться автор?Портрет дає уявлення про
характер героя).
Для того, щоб переконатися у тому,
що «нечиста сила» є доброю, потрібно розглянути її вчинки і визначити риси
характеру. У цьому вам допоможе опорний конспект, на якому показано стосунки Хухи
з іншими героями твору. Тож давайте поговоримо про риси характеру головної
героїні.
·
Якими
рисами характеру автор наділяє головну героїню казки?
Так часто в житті буває, що люди
опиняються в скрутному становищі.
І тільки рідні і близькі допомагають подолати всі негаразди.
Давайте запитаємо у Хухи:
·
Чому
вона відмовилась від допомоги рідних, коли зруйнували її
помешкання?
·
Куди
подалася Моховинка? З ким подружилась у хліві? Чим пояснюється ця дружба?
·
Чи
показували Хухи людям? А чому Моховинка показала дітям?
·
Чи
довго продовжувалось безтурботне, веселе життя Хухи?
·
Хто
чи що знову стає причиною її поневірянь?
Але Моховинка знову не йде за
допомогою до своїх рідних. Вона знаходить собі тимчасове житло, зрештою
повертається до своїх родичів і, забувши про все зло, якого їй було завдано,
зажила веселим лісовим життям.
Ось
тепер, коли ми побачили Хуху в різних ситуаціях, то скажіть:
·
Ця
казкова істота слабка чи сильна духом? Чому?
·
Порівняйте вчинки
Моховинки із вчинками діда.
·
Хто вам більше
симпатизує? Хто є носієм добра, а хто – зла?
Однак, незважаючи на
те, що дід завдав стільки лиха цим міфічним істотам і, зокрема нашій героїні,
вони прийшли йому на допомогу, коли
тому загрожувала небезпека.
Допомогли відразу, ні
на хвильку не завагавшись.
· Чому?
·
Якої
плати зажадали Хухи від діда?
·
Поясніть
слова: «Хухи не потребують подяки. Вони роблять добро з повинності».
·
Скажіть,
а люди, зображені у казці, готові допомогти?
·
А
як у таких випадках дієте ви?
Діти, запам'ятайте,
будь ласка, давно відомий вислів: «Стався
до людей так, як хочеш, щоб вони ставились до тебе». Саме це, на мою думку,
є золотим правилом моралі і ключем до розуміння того, як вибирати між добром і
злом.
Отож, я думаю, ви зі мною погодитесь,
що основною моральною проблемою казки є проблема
добра і зла.
Це вічна тема в
літературі народів усього світу: скільки б не пройшло століть, ніколи не
помруть казки, а в них зло ніколи не переможе в боротьбі з добром.
· А зараз уявіть, що ви
можете поспілкуватись з героями казки. Що б ви у них запитали? І у кого?
v Підсумки уроку.
Вивчаючи казки «Потерчата» і «Хуха
- Моховинка», ми прагнули дати відповідь на запитання, що таке добро і зло, чи
така вже й страшна «нечиста сила». Без сумніву, Королів-Старий зумів прихилити
нас до своїх героїв, навчив справедливо оцінювати вчинки дійових осіб,
розрізняти добро і зло і у казках, і в житті. Тож даруйте людям добро, радість,
робіть добро тим, із ким ви, можливо, зустрінетесь лише раз у житті. І хай
девізом вашого життя послужать слова Вадима Крищенка, взяті епіграфом до
сьогоднішнього уроку.
Закінчився наш урок, але подорож у
світ казок триває. І нехай у цій захоплюючій мандрівці вам зустрінуться добрі
казкарі і відважні борці за добрі справи.
v Домашнє завдання.
·
Виразно
прочитати казку рідним;
·
записати
риси характеру Хухи;
·
написати
продовження казки.
Урок 5
Тема Тематичне оцінювання за розділом
«Літературні
казки»
Мета:
перевірити знання учнів з розділу «Літературні
казки»; розвивати пам'ять, мислення, зв'язне мовлення, навички
читання;виховувати любов до художнього слова.
Обладнання:
номерки, кросворди, хрестоматії.
Методи
і прийоми: бесіда, читання, тестування,
конструювання.
Тип
уроку: урок контролю та корекції знань, умінь і
навичок.
Форма проведення:
урок-гра «КВК».
ХІД УРОКУ
І. Організаційна частина
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку
ІІ. Основна частина (проведення КВК)
Клас
розподіляється на дві команди. Обираються капітани. Визначається порядок участі
в змаганнях (проводиться жеребкування).
Розминка (беруть участь усі
гравці команд)
Завдання
для першої команди
1)
Автор казки «Фарбований
Лис»:
а)
Леся Українка; б) Іван Франко; в) Тарас Шевченко.
2) Які негативні риси висміюються
в казці «Фарбований Лис»?
а) Лінощі; б) жорстокість; в)
хитрість.
3) Про кого мовиться: «Народилась
не ранньою весною, як всі її сестри та
брати.
Було тоді вже тепле, ясне, веселе літо»?
а) Про Лисичку-сестричку; б) про
Хуху-Моховинку; в) про Марюку.
4) Зображення в літературному
творі зовнішності персонажу:
а) портретом; б) пейзажем; в)
казкою.
Завдання для другої команди
1)
Автор казки «Близнята»:
а)
В. Королів-Старий; б) Іван Франко; в) Іван Липа.
2) Про
якого звіра мовиться: «Який дивний і страшний звір, синій-синій, з препоганим
запахом…»?
а)
Про Вовчика-братика; б) про Ведмедя; в) про Лиса Микиту.
3) Головною
думкою казки І. Липи «Близнята» є:
а)
усвідомлення великої цінності людського життя;
б)
висміювання хитрощів;
в)
осмислення негативної ролі лицемірства.
4) Мова
художніх творів, написаних відповідно до розмовної мови:
а)
прозова; б) віршована; в) мелодійна.
Конкурс кмітливих
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||||
|
|
|
|
|
||||||||
Один представник
від команди працює біля дошки над розгадуванням кросворду.
Для першої команди
|
|
По
горизонталі:
1.
Ім'я Хухи із
одноіменної казки В. Короліва-Старого. (Моховинка)
2. Ритмічно
організована мова, що має певний ритм.(Віршована)
3. Назва
казки В. Короліва-Старого, де героями є
Домовик, дяк… («Потерчата»)
4. Прізвище
автора казки про Лиса Микиту.(Франко)
5. Прізвище
автора казки про Лоскотона.(Симоненко)
6. Хто
дав дарунки братам-близнятам у казці І. Липи «Близнята»?(Доля)
По вертикалі:
Ім'я дяка із казки В.
Короліва-Старого «Потерчата». (Овечко)
Для другої команди
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||
|
|
|
|
|
|
|||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
По
горизонталі:
1. Один
із головних героїв казки «Потерчата» В. Короліва-Старого. (Домовик)
2. Прізвище
автора казки «Близнята».(Липа)
3. Прізвище
автора казки «Фарбований Лис».(Франко)
4. Ім'я
письменників Короліва-Старого і Симоненка.(Василь)
5. Опис
зовнішності героя.(Портрет)
6. Ім'я
письменників Франка і Липи.(Іван)
По
вертикалі:
Ім'я Лиса із казки «Фарбований Лис».(Микита)
Конкурс «З якої казки рядки?»
1) Там,
де гори і долини,
Де гуляє вітровій,-
Там цвіте краса-країна
З дивним ім'ям Сльозилий.
(«Цар Плаксій та
Лоскотон»)
2)Домовик також радів, що йому
вчасно прийшла думка йти рятувати
господаря,
бо в тім малім болоті не було ні Водяника, ні Русалок… («Потерчата»)
3)Що
воно за знак? – промовив він сам до себе. – Дерева стоять й не
поворухнуться, а воно щось шумить та
пищить…(«Хуха-Моховинка»)
4)Дуже зраділи дитинчата, коли перед ними
з'явилося те миле звірятко,
що вони бачили його уві сні.(«Хуха-Моховинка»)
5)У палаці кожен скаче
То від щастя гірко плаче,
Ллються сльози, як ріка,-
Бачте, радість в них яка!
(«Цар Плаксій та Лоскотон»)
6)Чекав
дяка-господаря й домовик. Він звик, що й дяк також, як сам
Домовик,
рідко відходив з дому на довгий час. («Потерчата»)
Конкурс капітанів
1.
Розповісти: перший
капітан – про прозову мову; другий капітан – про віршовану мову.
2. Пояснити,
що таке мова автора і мова персонажів.
Конкурс
«Кожному по питанню»
Умови: учасник кожної команди обирає одну
номінацію та один номер запитання й відповідає на нього. Якщо відповідь правильна
– має один бал, якщо ні – бал знімається, якщо учень помилився, то відповідає
учасник другої команди(див. таблицю)
Конкурс «Ланцюжок подій»
Пронумеруйте
пункти плану
ͻ Страшне
чудовисько.
ͻ Хитрий Лис Микита.
ͻ Лис на торговищі.
ͻ Цар звірів
ͻ Зустріч із собаками.
ͻ Брехню викрито.
ͻ
Неприємна пригода.
Конкурс «Лісове царство»
Запиши у порожні
клітинки назви звірів і птахів, з якими ти зустрівся у казці «Фарбований Лис».
|
|
|
|||||||||||||
|
|
||||||||||||||
|
в
|
|
|
|
|
|
ь
|
||||||||
|
л
|
|
|||||||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|||||||||
л
|
|
|
|
|
к
|
|
|
||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|||||||||
|
а
|
|
|
н
|
р
|
||||||||||
|
|
|
|
|
|||||||||||
п
|
|
|
|||||||||||||
|
|||||||||||||||
Конкурс
«Народна мудрість».
1. Продовж
приказки, які вживає І. Франко у казці «Фарбований Лис».
Для першої команди:
скрутився, як____________________
голод __________________________
заснув, як_______________________
дати ___________________________
Для другої команди:
жив, як_________________________
око____________________________
мов полуда______________________
заграло_________________________
Конкурс «Домашнє завдання» Кожна з команд інсценізує уривок.
Завдання для команди-суперниці: назвати автора, твір і героїв.
ІV. Підсумок уроку.
Наприкінці уроку вчитель підбиває підсумки
гри, оголошує переможця. Погоджує оцінки з командирами команд, а потім оголошує
їх. Учні команди-
переможниці
отримують оцінки, на один бал вищі. Таблиця
Немає коментарів:
Дописати коментар