Про мене

Моє фото
Озеряни, Чернігівська, Ukraine
Педагогічне кредо Умій виховувати себе так, щоб ти не «сипав сіль» на чужі болючі рани, щоб гучно не ступав брудними чобітьми там, де треба затамувати подих В.Сухомлинський

четвер, 18 грудня 2014 р.

Наталка Полтавка як уособлення кращих рис української жінки. Роль і функція пісень у драмі.

Тема: Наталка Полтавка як уособлення кращих рис української жінки. Роль і функція пісень у драмі.
Мета уроку:
·        Охарактеризувати образи Наталки, Петра, Миколи; з’ясувати роль і функцію пісень у творі;
·        Розвивати вміння відстоювати людську гідність, власні принципи, грамотно висловлювати свої думки, почуття; робити висновки, узагальнення;
·        Виховувати високі моральні якості людини, глибоку відповідальність за особисті почуття, благородність душі, любов до пісні.
Тип уроку: урок-пісня.
Обладнання: тексти твору, схема-алгоритм на дошці, ілюстрації до твору, «чарівні лоти», неповні тексти пісень.
Хід уроку
      I.            Організаційний момент.
   II.            Мотивація навчальної діяльності.
III.            Перевірка домашнього завдання. Презентація групового проекту «Роль пісень у п’єсі І. Котляревського «Наталка Полтавка»».
IV.            Повідомлення теми і мети уроку.
Епіграфом до уроку я взяла слова М. Рильського:
Не забувай того, хто сміло
Із ясним сміхом розбудив,
І розгорнув широко крило
Понад землею рідний спів.
Метод «Передбачення»
-       Сформулюйте свої думки за допомогою методу «Незакінчене речення»
-       Я вважаю, що на цьому уроці ми…
-       Сьогодні ітиме мова про…

Учитель. І. Котляревський як драматург виявив себе справжнім майстром: п’єса вражає своєю довершеністю форм, дотепністю, пісенністю і правдивими картинами народного життя, природністю діалогів і яскравими образами. Ще за життя автора п’єси його Наталка стала улюбленицею українців. Чи не так?
Учень. Так. Розповідають, що під час однієї з мандрівок Полтавщиною Котляревський зупинився біля криниці води напитися. І наглядів жінку, яка гаптувала рушник. Звали жінку Наталкою
-         Для кого така краса? – запитав він і почув у відповідь:
Учениця: Відвезу до Полтави, подарую тому, хто про мене таку гарну пісню склав.
(Дівчина в українському вбранні співає пісню)
Ой я дівчина Полтавка
А зовуть мене Наталка
Дівка проста, не красива
З добрим серцем, не спесива.

Коло мене хлопці в’ються
І за мене часто б’ються
Но я люблю Петра дуже,
До других мені байдуже.

Я з Петром моїм щаслива,
І весела, і жартлива
Я Петра люблю душею
Він один владієть нею.
Учитель. Ось так уже досить довгий час ходить поміж українцями легендарна Наталка Полтавка, чарує своєю пісенністю, добротою, красою, вічно юна, морально чиста. І скрізь їй двері відчинені, і скрізь зустрічають її чи то щирим і ласкавим усміхом, чи то оглядом закоханим, а чи сльозами радості. І від кожної зустрічі з нею добрішають людські серця, прагнуть прекрасного. Такою ж вічно молодою, вродливою, заходить вона і до нашого класу. Із сердечною повагою, а, може, й заздрістю подивляються на Наталку, слухають її давню і вічно нову пісню всі наші хлопці й дівчата. Отже, щоб досягти мети нашого уроку, ми повинні виспівати свою пісню про Наталку.
IV. Опрацювання навчального матеріалу
Учитель. Для того щоб співати пісню нам потрібні ноти. За кожну правильну відповідь ви отримуватимете чарівну ноту. Клас ділиться на  III групи.
-         Давайте пригадаємо персонажів п’єси. Скільки їх?
-         Про кого ж почнемо виспівувати нашу пісню?
Учні. Про Наталку Полтавку.
Учитель. 1. Що привабливого в образі Наталки?
                    (Орієнтовані відповіді учнів)
-         Добра слава Наталки.
-         Почуття гідності, працьовитість, глибокий розум.
-         Вірність у коханні.
-         Любов до матері, готовність до самопожертви заради її спокою.
-         Рішучість у боротьбі за своє щастя.
2. Якщо Наталка вірна Петру, то чому вона віддає рушники возному? Яка сцена з п’єси виправдовує її перед Петром? (Дія I ява IV або відео).
3. Як ще можна пояснити крок Наталки, який суперечив її власним поглядам? (Не була впевнена, що повернеться Петро)
4. Чим схожа сучасна українська дівчина на героїню Котляревського, а чим, на жаль, уже не схожа?
Запитання для хлопців:
-         Чи могли б ви покохати таку дівчину як Наталка?
Учитель. Отже, Наталка заслуговує на повагу і приваблює до себе погляди чоловіків
-         Хто ж любить Наталку? (Возний, Петро)
Подовжуємо виспівувати свою пісню про героїв твору
Метод «Перевтілення»
-         Розкажіть про Петра.
Учитель. У п’єсі є ще допоміжний персонаж – Микола, який не бере безпосередньої участі  у розвитку сюжету і конфліктів, а лише допомагає героям. Давайте попросимо Миколу розповісти про своє життя.
Монолог Миколи(дія ІІ, ява І)
Учитель. Миколо, а чому ти вирішив допомогти Петрові?
    (Мене потягнуло до такого ж, як і я сам, сироти-бурлаки, тому я одразу з ним побратався і взявся допомагати)
-         Якими прикметниками ми можемо охарактеризувати цього персонажа?
Волелюбний, розумний, дотепний, добрий.
Запитання для дівчат:
-         Які риси в характері Миколи імпонують особисто вам?
-         Який ваш ідеал хлопця?
Мистецька пауза.
Які епізоди з твору зображені на ілюстраціях?
Паралелі між минулим і сучасним
-         Порівняйте погляди на одруження возного і Наталки.
-         Які ваші погляди на шлюб?
-         Які реаліті-шоу щодо вибору партнера, значення сім’ї існують на телебаченні.
(«Хто хоче заміж за мого сина?», «Міняю жінку», «Тиждень без жінок»)
Цитатний диктант
Учитель. Продовжуємо виспівувати свою пісню
-         Які пісні допомагають розкрити образи.
І група    –   Наталки
ІІ група   –   Петра
ІІІ група  –   Миколи
Учитель. Яка риса характеру для всіх дійових осіб є спільною? (Доброта)
-         Так, доброта – більша або менша, а то й мізерна, але доброта. І якщо хоч часточку тієї доброти, що «із серця І.П. Котляревського перейшла на його твір», ви винесете із цього уроку і збережете в собі – це буде прекрасно!
Творче завдання.
Учитель. Оскільки кожен твір залишає помітний слід у літературі, він має зайняти і певне місце у серці кожного учня. Пропоную за допомогою «чарівних» нот, які ви чесно заробили, відновити тексти запропонованих пісень, присвячених героям твору.
Учитель. А закінчити урок хочеться рядками ліричної посвяти Котляревському Л. Українки
Ті вічні пісні, ті єдинії спадки
Взяли собі други, поети – нащадки
І батьківським шляхом пішли
Хай ж так буде завжди.
   V.            Рефлексивно оцінювальний етап.
Уявіть, що після закінчення уроку до вас підійшли кореспонденти і просили дати інтерв’ю. метод «Ланцюжок»
-         Чи здійснилися ваші очікування від уроку?
-         Що сподобалось найбільше?
-         Що з нашого уроку ви візьмете із собою у подальше життя?
VI.            Оцінювання.
VII.            Д/з. скласти словник крилатих висловів, приказок і прислів’їв, використаних Іваном Котляревським у п’єсі «Наталка Полтавка». Підручник – завдання 2, 3(ст. 155)
Учитель. Діти, залишайтесь такими ж щирими, а серця ваші хай ніколи не черствіють. І тільки радісна пісня супроводжує вас все життя.


Немає коментарів:

Дописати коментар